Menü


İstatistikler

 Toplam Hit: 15991754
 Toplam Kategori: 27
 Toplam Blog: 1495
 Toplam Yorum: 1131

Blog

Okunma: 9702
Çocuk oyunları

1400 kalorilik zayıflama diyeti Çocuk şarkıları 1 ,mantarlar, annem,arılar, sabah, hoş gelişler ola, orman, küçük fidan, cumhuriyet , hayvanlar , yeni yıl , Atatürk'ü severim

YERDEN YÜKSEK


malzeme=yok    kişi=en az 3 kişi
Oynanışı= Ayak yere basmaz diye bilinen bu oyunda ebelenmemek için ayaklarınızı bir şekilde yerden kesmelisiniz. Oyun ne kadar kalabalık olursa
ebenin işi o kadar kolay olur. Oyuncular arsından bir ebe seçilir. Ebe sadece ayakları yere basan oyuncuları ebeleyebilir ve çıkılan yerde (sıra, kaldırım, ağaç vs.) uzun süre kalınmaz.

TAş-MAKAS-KAğIT

malzeme=yok     kişi=ıki kişilik gruplar halinde oynanır.
Oynanışı=Başlamadan önce oyuncular karşılıklı geçerler ve işaretlerini yapmadan önce taş-kâğıt-makas diye bağırarak ellerini yumruk şeklinde sallarlar. Oyuncu kağıt işareti yapacaksa elini düz, makas yapacaksa işaret ve ortaparmağını açık, taş yapacaksa yumruk şeklinde öne doğru uzatır. Taş makası kırar, makas kağıdı keser, kağıt taşı kaplar. Okulumuzda örnekleri tepsi taşımak için girilen iddialardagörülür.

MOR MENEKşE


Malzeme=yok     kişi=en az 4 kişi
Oynanışı= Bir takım oyunu olan mor menekşede oyuncular iki gruba ayrılırlar.Takımlardan birisi mor menekşe, mor menekşe� diye bağırır. Buna karşılık olarak diğer takım  mendilim dört köşe der. ılk takım bizden size kim düşe diyince bilmem kim düşe diye ikinci takım yanıtlar.Adı söylenen oyuncu diğer takımın oluşturduğu kordona doğru koşar ve birisini yakalamaya çalışır. Eğer yakalayabilirse yakaladığı kişiyi takımına getirir, yakalayamazsa o takıma dahil olur. Bu oyun takımlardan birinde bir kişi kalana kadar sürer.

YAKAN TOP

Malzeme=top     kişi=en az 4 kişi
Oynanışı=ıki grup oluşturulur. Bir grup ortada kalır diğer grubun yarı elamanı bir tarafa,diğer yarısı diğer tarafa geçer. Öyle ki ortadaki grubun önünde ve arkasında düşman grup olmuş olur. Grup elemanlarına ilaveten bir de top alınır. Top uçlardaki grup elemanlarından birine verilir ve oyun başlar.Amaç ortadaki grup elemanlarının hepsini vurmaktır.

KÖPRÜ NÖBETÇISI

malzeme=yok     kişi=en az 4 kişi

Oyun alanına bir dikdörtgen çizilir. Bu köprü olur. Çocuklar sayışarak dört tane nöbetçi seçerler. Nöbetçilerin her biri köprünün ( dikdörtgenin ) bir köşesinde durur. Görevleri, köprüden kimseyi geçirmemektir. Öteki çocuklar, köprünün (dikdörtgenin ) uzun kenarlarından birinin dışında dururlar. Yapacakları iş, karşıdan karşıya köprüyü enlemesine geçmektir. Geçmek için köprüye giren çocuğu nöbetçiler kovalar; ona elle dokunmaya çalışırlar. Dokunulan çocuk vurulmuş olur. Vurulan yanar ve o da ötekiler gibi nöbetçi olur. Oyun böylece sürer. Vurulmadan karşıya geçen çocukoyunu kazanmış sayılır ve alkışlanır.
 

BıRDıR BıR

Malzeme=yok   Kişi=En az 4 kişi

Oynanışı=Oyunun başında bir ebe seçilir. Ebe öne eğilerek ellerini dizlerine dayar. Diğerleri bir kaç metre arayla sıra oluştururlar. Oyuncular sırayla koşarak eğilmiş duran ebenin üzerinden ellerini sırtına bastırıp bacaklarını açarak atlarlar. Atlarken de sırayla tekerlemenin dizelerini söylerler.Birdirbir, ıkidir iki, olur tilki,Üçtür üç, yapması güç,Dörttür dört, kuş gibi öt, Beştir beş, aldım bir eş, Altıdır altı, yaptım kahvaltı,Yedim yedi, elim sırtına değdi,sekizim seksek,Dokuzum durak Dengesini kaybeden ya da düşen oyuncu yanmış sayılır ve yeni ebe olur.

ELıM SENDE

Malzeme=yok   kişi=en az 2 kişi
Oynanışı=Çocuklar bir tekerleme söyleyerek aralarında bir ebe seçtikten sonra ebeden kaçarlar. Ebe ise onlara eli ile dokunmaya çalışır .Herkes kaçar ve ebe
kime dokunursa bu defa o çocuk ebe olur.
"Elim Sen de Elim Sende Sabaha Kel Kalk Sen de"


ESKı MıNDER YÜZÜNÜ GÖSTER

Malzeme=yok    Kişi=En az 3 kişi
Oynanışı=Bir kişi ebe olur ve arkasını
oyunculara döner. Ebe "Eski minder yüzünü göster, göstermezsen bana bir şey ver" diyerek arkasını döner. BU arada oyuncular ebeye yaklaşmaya çalışmaktadır. Ebe dönünce herkes hareketsiz durur. Ebe herkesten bir şey yapmasını ister. Oyuncu yapamazsa ebe onucezalandırır.Sonra arlarından en beğendiğini seçer.

YAğ SATARIM BAL SATARIM


Malzeme=mendil      Kişi=en az 3 kişi
Oynanışı=Bir ebe vardır ve diğerleri çember oluşturup yere çökerler. Ebe elinde bir mendille, �yağ satarım, bal satarım, ustam ölmüş ben satarım ustamın kürkü sarıdır satsam onbeş liradır zambak zumbak dön arkanı sıkı sıkı bak� diyerek etraflarında dolaşır. Sonunda mendili birinin arkasına koyar ve koşmaya başlar mendili bıraktığı kişi kalkıp ebeyi kovalamaya başlar. Eğer ebe yakalanmadan onun yerine geçebilirse, diğer oyuncu ebe olur. Eğer yakalanırsa tekrar ebe olur.


 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 •   # Yorum Yaz #

  isim :

  Yorum :
  (Max. 400 Karakter)

   
  Benzer 5 Konu
   Konu Bal Tarih Okunma
   3-4 yaş arası çocuklaın özellikleri 7/22/2012 2705
   36-60 Ay arası Çocuklarda Gelişim 7/22/2012 3725
   Ben seni çocukça sevdim 3/28/2009 6067
   Bilgisayar Oyunları ve Çocuklar 6/5/2011 5802
   Çalışan Anne Baba ve Çocuk 7/22/2012 2946
     

  Efendy Bloğa Teşekkürler